پنج شنبه , مرداد ۴ ۱۴۰۳
خانه / آموزشی / معرفی شغل طراح وب

معرفی شغل طراح وب

معرفی شغل طراح وب
اگر شما عاشق کامپیوتر هستید، کمی استعداد طراحی و گرافیکی دارید و از انجام کارهای خلاقانه لذت می برید، این شغل مناسب شماست. طراح وب از خلاقیت و مهارت های فنی خود برای ایجاد و طراحی وب سایت ها استفاده می کند.

در واقع برای تولید یک وب سایت اینترنتی از متخصص های مختلفی استفاده می شود که یکی از آنها طراح وب است. طراح وب بیشتر به طراحی و برنامه نویسی لایه ظاهری سایت می پردازد و برنامه نویس های دیگر به تولید کد نرم افزاری برای تولید، کنترل و پردازش محتوا که در بخش های مختلف وب سایت نمایش داده می شود مشغولند.

طراح وب باید ظاهر سایت را در ذهن خود تصویر سازی کرده و درک کند وب سایت مورد نظر چگونه کار خواهد کرد. طراح وب حتما به داشتن مدرک مرتبط نیازی ندارد اگرچه اغلب طراحان در انواع دیگر طراحی ها تجربه داشته و یا در طراحی وب آموزش دیده اند. شما به عنوان یک طراح وب می توانید روی انواع سایت ها از سایت های آموزشی و تبلیغاتی تا فروشگاه های اینترنتی کار کنید.

معمولا طراح وب سایت به صورت تمام وقت مشغول به کار است اما بسیاری از طراحان وب به صورت آزاد کاری (freelancer) کار می کنند و ساعت کاری شان در اختیار خودشان می باشد. گاهی بنا به نیاز یک پروژه یا به دلیل بروز برخی مشکلات در سایت مشتری در خارج از ساعات کاری نیز باید فعالیت کنند.

محل کار طراح وب می تواند در یک شرکت و یا در خانه باشد. طراحی وب از جمله مشاغلی است که امروز در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا طرفدار پیدا کرده و برای متخصصین این شغل بازار کار بسیار خوبی ایجاد شده است.

در ادامه با وظایف و مسئولیت ها، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، فرصت های شغلی و بازارکار، درآمد و تیپ های شخصیتی متناسب با این شغل آشنا می شوید.

وظایف طراح وب

ملاقات با مشتریان برای صحبت در خصوص نوع کار و نوع بازدید کنندگان سایت شان به منظور درک بهتر از خواسته ها و انتظارات مشتری یا کارفرما و تولید یک وب سایت بهتر و نزدیکتر به سلیقه وی
تهیه یک طرح که نشان دهنده ساختار سایت و نحوه ارتباط بخش های مختلف باشد – این طرح گاهی به صورت کاغذی و گاهی به صورت الکترونیکی ایجاد می شود و مبنای کار طراح وب است.
تصمیم گیری در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده – این بخش ها نیز با مشورت کارفرما صورت می گیرد.
ایجاد صفحات، آیکون ها، لینک ها و عکس ها با استفاده از نرم افزار طراحی وب – برای این منظور نرم افزارهای متعددی تولید شده است که به نرم افزار Dream viewer به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان اشاره کرد.
اضافه کردن امکانات مولتی مدیا مانند فیلم، صدا و انیمیشن به سایت – در این بخش نیز از نرم افزارهای متعددی استفاده می گردد.
آزمایش و اصلاح طراحی سایت در صورت نیاز
گذاشتن سایت روی سرور برای شروع کار آن و تحویل به کافرما
برنامه نویس وب – طراح وب – برنامه نویس وب – برنامه نویس – طراحی وب – طراحی وب

مهارت و دانش مورد نیاز

دانستن زبان های برنامه نویسی مربوط به وب
تسلط کامل بر اینترنت و مفاهیم وب و همچنین آشنایی با نرم افزارهای مربوطه
خلاقیت بالا به منظور خلق آثار جدید و ارائه طرح های نو به بازار
داشتن توانایی خوب حل مساله و رویکرد منطقی به کار
توانایی توضیح خوب و واضح نکات فنی به افرادی که در این زمینه دانش کمی دارند مثل کارفرمایان یا مشتریان
توانایی انجام به موقع پروژه ها زیرا عدم انجام به موقع پروژه ممکن است باعث نارضایتی کارفرما و تبلیغات منفی برای طراح شود.
داشتن درک درستی از قوانین و دستورالعمل های اینترنتی برای دسترسی به وب سایت
به روز بودن و آگاهی داشتن از آخرین تعییرات تکنولوژیکی و نرم افزاری
توانایی کار با ابزاری مانند اسکنرها و تجهیزات دیجیتال صوتی و تصویری
اگر شما برای خود و به طور مستقل کار می کنید باید مهارت های مدیریت کسب و کار و مذاکره را هم داشته باشید.
برنامه نویس وب – طراح وب – برنامه نویس وب – برنامه نویس – طراحی وب – طراحی وب

نحوه ورود به شغل و تحصیلات لازم برای طراحی وب

شما می توانید مدرک کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات را بگیرید و از نظر تئوریک در این حوزه بیش از پیش تسلط یابید. اما باید بدانید معمولا دانش و اطلاعات اصلی و عملی این شغل از جمله برخی از زبان های برنامه نویسی و برنامه گرافیکی مناسب برای طراحی وب در دانشگاه ها تدریس نمی شود و باید آنها را در آموزشگاه های آزاد معتبر و یا به صورت شخصی یاد بگیرید.

البته در شاخه کار و دانش، رشته طراحی وب و در ادامه در دانشگاه علمی کاربردی، کارشناسی طراحی صفحات وب وجود دارد.

معمولا فارغ التحصیلان برخی از رشته های مرتبط مثل گرافیک رایانه ای و برخی رشته های دیگر هنری نیز می توانند به این کار وارد شوند. ولی شما حتما به داشتن مدرک دانشگاهی مرتبط نیازی ندارید. می توانید دوره های آموزشی طراحی وب را در آموزشگاه های آزاد بگذرانید.

همچنین درصد قابل توجهی از طراحان وب از روی علاقه مفرط به این کار و کامپیوتر، به تنهایی و با استفاده از کتاب ها و نرم افزارهای آموزشی و حتی وب سایت های اینترنتی نسبت به یادگیری طراحی وب اقدام می کنند.

شما برای موفقیت در این شغل و یا استخدام در شرکت دلخواهتان باید خلاقیت و مهارت های فنی خود را به اشکال مختلف به دیگران، مدیران شرکت های طراحی وب و به خصوص مشتریان ثابت کنید. شما نیاز دارید به خوبی با زبان های برنامه نویسی وب همچون HTML و CSS کار کرده و در کدنویسی صفحات وب تجربه کسب کنید. داشتن توانایی کار کردن با برنامه ها و زبان های برنامه نویسی زیر برای شما حتما مفید خواهد بود و در برخی از مواقع ضروری است:

Dreamweaver
Photoshop
Flash and Fireworks
JavaScript
.Net
فرصت های شغلی و بازار کار طراح وب

شما می توانید برای شرکت های طراحی وب یا در بخش های فناوری اطلاعات سازمانهای بزرگ دولتی و شرکت های خصوصی و یا به طور مستقل کار کنید. اگر در یک شرکت مشغول باشید، می توانید تا سمت های مدیریت تیم طراحی یا مدیر محتوای سایت پیشرفت کنید و با کسب تجربه بیشتر می توانید برای خود در این حوزه کسب و کاری راه اندازی کنید.

امروزه با رشد روز افزون کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری که بزرگترین آنها اینترنت است و استقبال بسیار زیاد مردم، شرکت ها و همچنین دولت ها از این پدیده قرن جدید، لذا می توان انتظار داشت تمامی مشاغلی که به نحوی با کامپیوتر و اینترنت سر و کار دارند، در دهه آینده رو به رشد باشند.

در حال حاضر اکثر قریب به اتفاق وزارت خانه ها و سازمان های دولتی دارای وب سایت رسمی می باشند و اطلاعات خود را از این طریق به مردم و شهروندان ارائه می کنند. این وب سایت ها به سه طرح ممکن است طراحی شده باشند : اول اینکه واحد انفورماتیک سازمان مورد نظر این سایت را طراحی کرده باشد، دوم اینکه یک شرکت طراحی وب در قالب یک قرارداد این طراحی و ساخت را انجام داده باشد و یا اینکه سایت سازمان توسط یک شخص طراح وب و با قرارداد شخصی طراحی شده باشد. در هر یک از موارد فوق کار توسط طراح وب و برنامه نویس های وب صورت گرفته که شما می توانید یکی از آنها باشید!

همچنین طراحی پایگاه های اطلاع رسانی، ساخت وب سایت های هنری و تخصصی و توسعه ده ها و بلکه صدها نوع وب سایت دیگر که در حال حاضر نیز نمونه های زیادی از آنها در فضای مجازی فارسی زبان وجود دارد، محصول دست برنامه نویسان و طراحان وب ایرانی است و به اندازه تعداد آنها، فضای کار و اشتغال برای متخصصان وجود دارد.

وضعیت استخدام طراح وب در برخی از کشورهای جهان به شرح زیر است :

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام طراحان وب در بین سال های ۲۰۱۲ تا۲۰۲۲ به میزان۲۰ درصد رشد داشته باشد. در حالی که متوسط رشد استخدام همه مشاغل۱۱ درصد خواهد بود.

استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام در این شغل رشد ۱۱٫۶ درصدی داشته است. برای سال های آینده رشد بسیار زیادی برای آن پیش بینی شده است.

میزان حقوق و درآمد طراح وب

در ایران اطلاعات دقیقی در خصوص میزان درآمد طراحان وب منتشر نشده است ولی بر اساس تحقیق و مصاحبه با ده ها نفر از متخصصین این رشته، درآمدها بسیار متنوع و متفاوت است. به صورتی که برخی از طراحان و برنامه نویسان زبده و کارکشته در ماه تا چندین میلیون تومان حتی تا ده میلیون تومان درآمد دارند و از سوی دیگر برخی دیگر از آنها درآمدهای چندصدهزار تومانی عایدشان می شود. آنچه مسلم است میزان مهارت و توانایی برنامه نویس و طراح وب و همچنین توانایی ها و مهارت های عمومی وی از جمله فن بیان، توان مذاکره با مشتری یا کارفرما، شخصیت و ویژگی های فردی و مسایلی از این قبیل تآثیر قابل توجهی در میزان موفقیت در این شعل دارد.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه طراحان وب حدود ۶۲٫۵۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – میزان درآمد سالانه طراحان وب ۴۸٫۰۰۰ دلار استرالیا ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه طراحان وب برای افراد تازه کار بین ۲۳٫۰۰۰ تا ۳۳٫۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه حدود ۵۷٫۰۰۰ دلار و برای متخصصان ارشد بیش از ۶۱٫۰۰۰ دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI :
INTP این تیپ شخصیتی در تحلیل مسایل و ارائه راه حل های مبتکرانه (که از لازمه های این شغل است) تبحر زیادی دارد. او از کار در زمینه های فنی و حل مسایل پیچیده لذت می برد.

معروف ترین متخصصین وب و اینترنت :

وینت سرف وینت سرف : یکی از بنیانگذاران اینترنت (پدر اینترنت) است. در سال ۱۹۴۳ در امریکا به دنیا آمده و در دانشگاه کالیفرنیای لس انجلس تحصیل کرده است و تا کنون جوایز زیادی در حوزه فناوری اطلاعات از مجامع و سازمان های ملی و بین المللی کسب کرده است.
روبرت کان – پدر اینترنت – مسیر ایرانی روبرت کان (Robert Kahn) : یکی از بنیانگذاران اینترنت است (به همراه وینت سرف) . در سال ۱۹۳۸ در نیویورک امریکا به دنیا آمده و در دانشگاه های پرینستون و کالج نیویورک تحصیلات خود را در زمینه کامپیوتر گذرانده است. او تا کنون موفق به اخذ جوایز متعددی در سطح ملی و بین المللی شده است.
پاول باران – یکی از مخترعین شبکه – مسیر ایرانی پائول باران (Paul Baran) : یک مهندس امریکایی است که در توسعه شبکه های کامپیوتری پیشگام بوده است. او یکی از مخترعین در حوزه تبادل اطلاعات در محیط شبکه های کامپیوتری بوده است.
تیم بل – یکی از مخترعین وب – مسیر ایرانی تیم بل : یکی از معروف ترین دانشمندان بریتانیایی است. او نیز یکی از شناخته شده ترین افراد در زمینه ابداع شبکه اینترنت یا WWW می باشد.

درباره ی aradkhorasan

همچنین ببینید

معرفی رشته گرافیک رایانه ای

دیپلم گرافیک کامپیوتری یکی از رشته‌های مهارتی هنر در مجموعه هشتم مهارت شاخه کاردانش آموزش …